Be the first to review this product
StarTech.com Multi-Mode (MM) / Single Mode (SM) Fiber Media Converter for 10/100/1000 Networks, Standalone Gigabit Ethernet to Fiber Converter, Open SFP Slot - TAA
In stock
SKU
MCM1110SFP
StarTech Multi-Mode (MM) / Single-Mode (SM) Fiber Media Converter for 10/100/1000 Networks, Standalone Gigabit Ethernet to Fiber Converter, Open SFP Slot - TAA
- EXTEND GIGABIT NETWORKS OVER LONG DISTANCES: Convert RJ45 to fiber with full duplex performance, overcoming copper limits and resisting EMI; Link Fault Pass-through speeds up troubleshooting while ensuring reliable uptime for mission-critical deployments
- FLEXIBLE CONFIGURATION: Fiber media converter with open SFP slot which allows you to customize the network extension distance to your requirements with any MSA-compliant multi or single mode transceiver
- AUTO NEGOTIATION: Media converter features a 10/100/1000 Mbps compatible RJ45 port that supports auto negotiation to bridge different network devices/speeds to a Gigabit fiber network; Supports IEEE 802.1q Tag VLAN pass-through and 9K Jumbo Frames
- COMPACT AND DURABLE: Media converter installs almost anywhere with little to no configuration; Also mounts in the MCM7-MEDIA-CHASSIS or MCM15-MEDIA-CHASSIS for clean, professional integration into structured data centers, or server rooms; TAA compliant
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed for reliability in edge and on-prem deployments, our media converters are lab-tested and field-proven for seamless integration and maximum uptime; Backed by free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
Convert and extend different networks over a Gigabit fiber cable connection using the SFP of your choice
This fiber media converter offers an easy, cost-effective way to extend your network over fiber, using the SFP of your choice. It converts a copper RJ45 Ethernet connection to Gigabit fiber to extend your network over longer distances or connect workstations to switches. The converter provides a powerful networking solution for campuses, businesses, government facilities, stadiums, or other areas requiring network access.
A cost-effective extension and flexible performance
The Gigabit fiber media converter provides a cost-efficient way to connect your Ethernet network to remote devices over a fiber backbone. It features an open SFP slot that lets you choose the MSA-compliant Gigabit SFP that best suits your fiber connection mode (single / multimode) and distance requirements.
A versatile way to connect different networks
Fully compatible with 10/100/1000Base-T Ethernet networks, the fiber media converter supports auto negotiation to bridge different speed networks and devices to a Gigabit fiber network. It provides versatile connectivity to your existing networks and devices, allowing you to maximize the usage and performance of legacy equipment.
Installation is fast and easy
The unmanaged fiber media converter has a standalone design with simple plug-and-play set-up to ensure fast and easy installation. Compact in size, the converter gives you flexible installation options - including a wall mounting option.
This fiber media converter offers an easy, cost-effective way to extend your network over fiber, using the SFP of your choice. It converts a copper RJ45 Ethernet connection to Gigabit fiber to extend your network over longer distances or connect workstations to switches. The converter provides a powerful networking solution for campuses, businesses, government facilities, stadiums, or other areas requiring network access.
A cost-effective extension and flexible performance
The Gigabit fiber media converter provides a cost-efficient way to connect your Ethernet network to remote devices over a fiber backbone. It features an open SFP slot that lets you choose the MSA-compliant Gigabit SFP that best suits your fiber connection mode (single / multimode) and distance requirements.
A versatile way to connect different networks
Fully compatible with 10/100/1000Base-T Ethernet networks, the fiber media converter supports auto negotiation to bridge different speed networks and devices to a Gigabit fiber network. It provides versatile connectivity to your existing networks and devices, allowing you to maximize the usage and performance of legacy equipment.
Installation is fast and easy
The unmanaged fiber media converter has a standalone design with simple plug-and-play set-up to ensure fast and easy installation. Compact in size, the converter gives you flexible installation options - including a wall mounting option.
| Network | |
|---|---|
| Jumbo frames support | Yes |
| Converter input interface | 1000Base-T, 100Base-TX, 10Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Duplex system | Full |
| Converter output interface | 1000Base-LX, 1000Base-SX |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SFP |
| Performance | |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | Yes |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Jumbo frames support | Yes |
| Features | |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power plug type | Type N |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 95 mm |
| Weight | 185 g |
| Height | 26 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package width | 284 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 544 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 139 mm |
| Package width | 284 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 544 g |
| Technical details | |
| Housing material | Steel |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Internal | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Indication | |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| Internal | No |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
StarTech.com Multi-Mode (MM) / Single...
£38.53
|
Hot Product
PLANET GT-802 network media converter...
£55.00
|
Recommended
Mikrotik FTC network media converter W...
£42.90
|
Popular
PLANET GST-802 network media converter...
£53.60
|
PLANET VF-101G-KIT network media conve...
£39.56
|
New
PLANET GST-805A network media converte...
£54.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MCM1110SFP
|
GT-802
|
RBFTC11
|
GST-802
|
VF-101G-KIT
|
GST-805A
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
Planet
|
Mikrotik
|
Planet
|
Planet
|
Planet
|
| Internal |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|












