Be the first to review this product
Techly ICA-LCD-110BK TV mount 81.3 cm (32") Black
In stock
SKU
ICA-LCD-110BK
Bracket for Pole Fixing TV LED/LCD 17-32" Black
- Support arm for LED / LCD TV for pole mounting
- Ideal for installing a screen up to 32" on a support pole with a diameter between 28 and 60 mm
- It improves the display of the monitor thanks to the adjustment of the vertical and horizontal inclination, to the rotation and to the extension up to 270 mm
- Maximum weight supported: 8 kg
- Cable management to keep everything organized and in order
- VESA 75x75, 100x100 compatible
- Black colour
- Pole-mounted LED / LCD TV arm
| Maximum weight capacity | 8 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 32 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ICA-LCD-110BK |
| EAN | 8051128107159 |
| Manufacturer | Techly |
| Availability | In Stock |
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -30 - 30° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Angle of rotation | 180° |
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Angle of rotation | 180° |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Certification | CE |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Arm length | 27 cm |
| Weight | 1.37 kg |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Techly ICA-LCD-110BK TV mount 81.3 cm...
£46.00
|
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£39.31
|
Popular
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£61.58
|
Recommended
Peerless ST640P TV mount 127 cm (50&qu...
£60.34
|
Hot Product
Peerless PF640 TV mount 116.8 cm (46&q...
£37.71
|
Bestseller
Peerless PF650 TV mount/stand 190.5 cm...
£49.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ICA-LCD-110BK
|
40765
|
45-269-009
|
ST640P
|
PF640
|
PF650
|
| Manufacturer |
Techly
|
Lindy
|
Ergotron
|
Peerless
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|



























































