Be the first to review this product
Techly ICA-PLB-161L TV mount/stand 165.1 cm (65") Black
In stock
SKU
ICA-PLB-161L
Fixed Wall Bracket LED TV LCD 40-65"
- Universal wall mount for LED/LCD TV
- Open structure to increase ventilation and facilitate access to cables
- Arrangement for security lock installation (padlock not included)
- Super sturdy universal slim bracket for TV 40-65"
- Supports VESA up to 600x400
- With level bubble; Black colour
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 65 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | ICA-PLB-161L |
| EAN | 5715063859209 |
| Manufacturer | Techly |
| Availability | In Stock |
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 12° |
| Distance to the wall (min) | 3.6 cm |
| Distance to the wall (max) | 3.6 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 3.6 cm |
| Distance to the wall (max) | 3.6 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 665 mm |
| Weight | 1.73 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Techly ICA-PLB-161L TV mount/stand 165...
£35.65
|
Popular
Lindy LCD and LED Multi Joint Cantilev...
£40.04
|
Bestseller
StarTech.com Flat-Screen TV Wall Mount...
£51.78
|
Recommended
StarTech.com Low-Profile TV Wall Mount...
£36.05
|
StarTech.com Low-Profile TV Wall Mount...
£50.21
|
Hot Product
Vivolink VLMW2355 TV mount/stand 139.7...
£31.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ICA-PLB-161L
|
40765
|
FLATPNLWALL
|
FPWFXBAT
|
FPWTLTBAT
|
VLMW2355
|
| Manufacturer |
Techly
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|













































