Be the first to review this product
TP-Link ES228GP network switch Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Black
In stock
SKU
ES228GP
L2, 24xPoE+, 8K MAC, 56 Gbit/s, 100-240V, 50/60Hz
| SKU | ES228GP |
|---|---|
| EAN | 1210002609777 |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Omada Central Essentials — A Free and Easy Cloud-Based Network Management
Omada Central Essentials is a free, easy-to-use version of the Omada Central.
It provides cloud-based centralized management and monitoring for the Omada networking system, covering access points, switches, and gateways, ideal for surveillance networks and small businesses.
Multiple Application Scenarios
Surveillance
Works with IP Cameras
Wi-Fi Coverage
Works with Access Points
Wired Connections
Works with Non-PoE Devices such as PCs and Printers
Omada Central Essentials is a free, easy-to-use version of the Omada Central.
It provides cloud-based centralized management and monitoring for the Omada networking system, covering access points, switches, and gateways, ideal for surveillance networks and small businesses.
Multiple Application Scenarios
Surveillance
Works with IP Cameras
Wi-Fi Coverage
Works with Access Points
Wired Connections
Works with Non-PoE Devices such as PCs and Printers
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 26 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Virtual LAN features | MTU VLAN, Port-based VLAN, Tagged VLAN |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 15000 |
| Packet buffer memory | 4 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 41.67 Mpps |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| DHCP features | DHCP client |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Power | |
| Power protection features | Surge protection |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 4 A |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 250 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Power protection features | Surge protection |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | MTU VLAN, Port-based VLAN, Tagged VLAN |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 44 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 4 MB |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 4 MB |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
TP-Link ES228GP network switch Managed...
£170.50
|
Bestseller
TP-Link TL-SG1048 network switch Unman...
£176.00
|
Popular
D-Link 28-Port Gigabit PoE Smart Manag...
£217.99
|
Recommended
StarTech.com 5 Port Unmanaged Industri...
£139.16
|
PLANET IGS-504HPT network switch Unman...
£155.10
|
New
PLANET IGS-801M network switch Managed...
£147.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES228GP
|
TL-SG1048
|
DGS-1210-28P
|
IES51000
|
IGS-504HPT
|
IGS-801M
|
| Manufacturer |
TP-LINK
|
TP-LINK
|
D-Link
|
StarTech.com
|
Planet
|
Planet
|
| Rack mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
N/A
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|
| Stackable |
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Switch type |
Managed
|
Unmanaged
|
Managed
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
24 to 26
|
46 to 48
|
22 to 24
|
4 to 5
|
5
|
8
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|


























































































