Be the first to review this product
Vivolink PROKEYHDMIFM7.5W HDMI cable 7.5 m HDMI Type A (Standard) White
In stock
SKU
PROKEYHDMIFM7.5W
Pro Keystone White HDMI Female to HDMI Male 7.5m
- Resolutions up to Full HD 1080p
- High Dynamic Range (HDR)
- Transfer speed 18 Gbit/s
- HDCP 2.2
- Supports Deep Color, up to 16-bits per channel, including x.v.Color standard
- Supports the 21:9 cinema aspect ratio
- Supports SA-CD, DVD-Audio, DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD, and other highde inition audio standards
- Audio Return Channel
- Auto Lip Sync
- Supports up to 32 audio channels and a 1536 kHz audio sampling rate
- Dynamic sound synchronization
- Supports extended CEC (Consumer Electronics Control) commands and functions
- the HDMI Ethernet Channel, and the Audio Return Channel features
- Fully assembled with 19 pins connected
- High quality HDMI A connector, 15um gold min. in contact area for high reliability
- and professional use
- 99,9% pure copper wires for lossless picture transmission
- Triple shielded cable and extra shielding in the connector
- High Flexibility ensuring small bending radius
| SKU | PROKEYHDMIFM7.5W |
|---|---|
| EAN | 5715328119697 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
Keystone HDMI Cable in 7.5 meter. Supports high resolutions of up to full HD 1080p. It is with Triple shielded cable and extra shielding in the connector. Made in pure copper conductor. and is Ultra flexible.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio |
| Colour depth | 16 bit |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | White |
| Cable length | 7.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 28 |
| HDMI version | 1.4 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Pull-off force | 2 kg |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| HDCP version | 2.2 |
| Cable colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 560 g |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 192 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 33 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 192 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 33 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Cable colour | Black |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROKEYHDMIFM7.5W HDMI cable 7...
£24.21
|
Recommended
Lindy 2m CROMO Slim High Speed HDMI to...
£32.10
|
Popular
StarTech.com 7m High Speed HDMI Cable...
£26.31
|
Bestseller
StarTech.com 10m High Speed HDMI® Cabl...
£32.02
|
Hot Product
Lindy 2m High Speed Micro HDMI to HDMI...
£31.90
|
Lindy 0.5m CROMO Slim High Speed HDMI...
£22.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROKEYHDMIFM7.5W
|
41682
|
HDMM7M
|
HDMM10M
|
41353
|
41670
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type D (Micro)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type D (Micro)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|























































