Vivolink PROVGAM15 VGA cable 15 m VGA (D-Sub) Black
15m, VGA, m/m
  • 99,9% Copper
  • High Flexibility
  • Triple Shielding
  • 15 Pin Pass-Through
  • Supports EDID
  • Supports DDC Standards
  • Required hole in wall: 16mm
  • Supports 1920*1200 resolution
Connector 1 gender Male connector
Connector 2 VGA (D-Sub)
Connector 1 VGA (D-Sub)
SKU PROVGAM15
EAN 5712505316085
Manufacturer VivoLink
Availability In Stock
Metal Housing. Support 1280*1024. Triple shieldings in cable and extra shielding in connector
Features
Audio connectorNo
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Product colourBlack
Number of shielding layers3
Cable length15 m
Connector 1VGA (D-Sub)
Connector 2VGA (D-Sub)
Connector contacts platingGold
AWG wire size26
Maximum resolution1280 x 1024 pixels
Supported graphics resolutions1920 x 1200 (WUXGA)
Cable jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Quantity per pack1 pc(s)
Weight & dimensions
Cable diameter9 mm
Weight1.72 kg
Package weight1.85 kg
Package width258 mm
Package depth234 mm
Package height99 mm
Packaging data
Package weight1.85 kg
Package width258 mm
Package depth234 mm
Package height99 mm
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product Vivolink PROVGAM15 VGA cable 15 m VGA (D-Sub) Black Vivolink PROVGAM15 VGA cable 15 m VGA...
Lindy 15m Premium SVGA Monitor Cable, Black Lindy 15m Premium SVGA Monitor Cable,...
Vivolink PROVGASCW15 VGA cable 15 m VGA (D-Sub) + 3.5mm Black Vivolink PROVGASCW15 VGA cable 15 m VG...
Goobay CAK SVGA XGA 5000 15M/15M 50m VGA cable VGA (D-Sub) Goobay CAK SVGA XGA 5000 15M/15M 50m V...
SKU
PROVGAM15
MXTMMHQ25M
36378
PROVGASCW15
93009
Manufacturer
VivoLink
StarTech.com
Lindy
VivoLink
Goobay
Connector 1
VGA (D-Sub)
VGA (D-Sub)
VGA (D-Sub) + 3.5mm
Connector 2
VGA (D-Sub) + 3.5mm