Xerox 006R03637 Toner-kit, 1.6K pages (replaces HP 17A/CF217A) for HP Pro M 102
Everyday™ Black Toner by Xerox compatible with HP 17A (CF217A), Standard capacity
  • MEANINGFUL COST SAVINGS: Save 50-60% compared to originals
  • HASSLE-FREE RECYCLING: Recycle used supplies via the Xerox Supplies Recycling Program
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 1600.00
Colour black
SKU 006R03637
EAN 0095205894639
Manufacturer Xerox
Availability In Stock
Product Videos View Video
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Prints that Pop. Vibrant color, rich blacks, crisp lines and sharp text.
Cut toner costs, not quality. Save big with up to 40%-60% saving on major printer brands.
Less risk, no hassles. Lifetime guarantee with free cartridge replacement.
Performance meets compatibility. Coverage for the most popular printer brands and models.
Features
Supply typeSingle pack
TypeCompatible
Black toner page yield1600 pages
CompatibilityLaserJet Pro M102 LaserJet Pro M130
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF217A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originChina
Weight & dimensions
Package depth320 mm
Package weight550 g
Package width115 mm
Package height110 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth320 mm
Package weight550 g
Package width115 mm
Package height110 mm
Package dimensions (W x D x H)109.2 x 320 x 109.2 mm (4.3 x 12.6 x 4.3")
Package weight (imperial)0.499 kg (1.1 lbs)
Technical details
TypeCompatible
OEM codeCF217A
Country of originChina
Harmonized System (HS) code84439990
Other features