Be the first to review this product
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Black
In stock
SKU
02100BK04045
2100 Wax
| SKU | 02100BK04045 |
|---|---|
| EAN | 5711045738197 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Wax Ribbon, 40mmx450m (1.57inx1476ft), 2100; High Performance, 25mm (1in) core, 12/box
The 2100 ribbon is a high-performance resin-enhanced wax offering superior abrasion resistance when compared to conventional wax products.Excellent print quality on normal and rotated bar codes on coated and uncoated labels and tagsLow printhead energy requirements make it the ideal choice for high speed prints up to 14 ips.Recommended for shelf and pallet labeling, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail applications.Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
The 2100 ribbon is a high-performance resin-enhanced wax offering superior abrasion resistance when compared to conventional wax products.Excellent print quality on normal and rotated bar codes on coated and uncoated labels and tagsLow printhead energy requirements make it the ideal choice for high speed prints up to 14 ips.Recommended for shelf and pallet labeling, shipping and receiving, inventory tracking, warehousing, or retail applications.Wax ribbons work best with paper materials when fast print speeds are required, and in applications with little to no exposure to chemicals or abrasion.
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 4 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 4 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£49.55
|
Recommended
Zebra 03200BK06045 Thermal-transfer ri...
£66.00
|
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m B...
£44.65
|
Zebra 3400 High Performance Wax-Resin...
£52.29
|
Hot Product
Zebra 3200 Wax/Resin thermal ribbon 74...
£42.73
|
Bestseller
Zebra 02300BK06045 Thermal-transfer ri...
£63.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02100BK04045
|
03200BK06045
|
800132-202
|
03400BK06045
|
800132-102
|
02300BK06045
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|







