Be the first to review this product
Zebra DS8178-HC Handheld bar code reader 1D/2D LED White
In stock
SKU
DS8178-HCBU210MS5W
DS8178-HC Healthcare Rugged Cordless USB Scanner Kit
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
|---|---|
| Product colour | White |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | LED |
| SKU | DS8178-HCBU210MS5W |
| EAN | 5711783983965 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Zebra's premium DS8178-HC cordless scanner is purpose-built for healthcare environments and clinician workflows. With unparalleled performance to read the toughest barcodes in any condition, clinicians can stay focused on patient care. Two interchangeable power options can be swapped at any time, right in your facility, providing the flexibility to meet changing business needs while protecting your original investment.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1 DataBar Expanded, Interleaved 2 of 5, MSI, Plessey, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Yaw reading angle | -60 - 60° |
| Wavelength | 528 nm |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 1D/2D |
| Pitch reading angle | -60 - 60° |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 100 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Standard interfaces | Bluetooth, USB |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | White |
| Design | |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery life | 83 h |
| Number of reads per charge | 65000 |
| Input voltage | 5 V |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2500 mAh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 66 mm |
| Depth | 107 mm |
| Height | 168 mm |
| Weight | 235 g |
| Technical details | |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2500 mAh |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Zebra DS8178-HC Handheld bar code read...
£591.64
|
Zebra DS3678-HP Handheld bar code read...
£522.72
|
Recommended
Zebra DS3678-HP Handheld bar code read...
£773.99
|
Zebra DS3678-SR Handheld bar code read...
£650.14
|
Popular
Zebra DS3678-HD Handheld bar code read...
£802.24
|
Hot Product
Zebra DS3678-HD Handheld bar code read...
£795.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DS8178-HCBU210MS5W
|
DS3678-HP2F003VZWW
|
DS3678-HP3U42A0SFW
|
DS3678-SR3U4210SFW
|
DS3678-HD3U4210SFW
|
DS3678-HD3U42A0SFW
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
| Type |
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
| Scanner type |
1D/2D
|
1D/2D
|
1D/2D
|
1D/2D
|
1D/2D
|
1D/2D
|
| Ethernet LAN |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Sensor type |
LED
|
Laser
|
Laser
|
LED
|
Laser
|
Laser
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
| Product colour |
White
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Power source type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|




































