Be the first to review this product
Brother LC-421BK Ink cartridge black, 200 pages for Brother DCP-J 1050
In stock
SKU
LC421BK
The Brother LC421BK black ink cartridge – single pack. Prints 200 pages.
- LC421BK Prints 200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother black ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC421BK original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC421 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC421VALBP
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 200.00 |
| Colour | black |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC421BK |
| EAN | 4977766810364 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother black LC421BK Ink Cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC421BK ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother DCP-J 1800 DW, Brother DCP-J 1140 DW, Brother MFC-J 1010 DW, Brother DCP-J 1050 DW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 0 pages |
| Black ink page yield | 200 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | DCP-J1050DW DCP-J1140DW MFC-J1010DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20 mm |
| Weight | 43 g |
| Height | 85 mm |
| Depth | 70 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 29 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 93 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 29 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 15.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 187.4 kg |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother LC-421BK Ink cartridge black,...
£9.21
|
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
£10.04
|
Popular
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£10.43
|
Canon 2934B001/CLI-521C Ink cartridge...
£10.61
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
£13.44
|
Hot Product
Canon 2932B001/PGI-520PGBK Ink cartrid...
£11.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC421BK
|
1037B001
|
0622B001
|
2934B001
|
2970B001
|
2932B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Yellow
|
Magenta
|
Cyan
|
Photo black
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






































































































