Be the first to review this product
Canon 6408B001/PGI-72PM Ink cartridge light magenta 303 Photos 14ml for Canon Pixma Pro 10
In stock
SKU
6408B001
PGI-72PM Photo Magenta Ink Cartridge
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
| Printing colours | Photo magenta |
|---|---|
| Colour | photomagenta |
| Content (ml) | 14.00 |
| Type | Original |
| SKU | 6408B001 |
| EAN | 4960999902234 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | In Stock |
The LUCIA ink range of professional inks deliver rich, high density colours excellent colour gamut and reliable quality. This pigment-based ink system offers outstanding photo permanence. The 14ml photo magenta ink tank allows you to print up to 303 photos in 10x15cm or 69 in A3+ size at ISO/IEC 29102† standard.
Compatible Printers: Canon Pixma PRO-10, Canon Pixma PRO-10 S
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink page yield | 303 pages |
| Printing colours | Photo magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | Canon PIXMA PRO-10 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield footnote | 10x15cm, ISO/IEC 24734 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Photo magenta |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Print quality | |
| Page yield footnote | 10x15cm, ISO/IEC 24734 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Page yield footnote | 10x15cm, ISO/IEC 24734 |
| Country of origin | Japan |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Canon 6408B001/PGI-72PM Ink cartridge...
£10.68
|
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
£10.04
|
Hot Product
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£10.43
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
£15.75
|
Recommended
Canon 2934B001/CLI-521C Ink cartridge...
£10.61
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
£13.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6408B001
|
1037B001
|
0622B001
|
C13T07114H10
|
2934B001
|
2970B001
|
| Manufacturer |
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Photo magenta
|
Yellow
|
Magenta
|
Black
|
Cyan
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|

























































































































