Be the first to review this product
CoreParts IA2T2I253 internal hard drive 2 TB 7200 RPM
In stock
SKU
IA2T2I253
3.5" SATA Hotswap 2TB 7200rpm
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | IA2T2I253 |
| EAN | 5711783854029 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a wide range of alternative Hard Drives that match the performance of your original Hard Drives with different sizes, Nand Flash and capacities, for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 2 TB |
| Features | |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 2 TB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 400 g |
| Width | 120 mm |
| Weight | 300 g |
| Package depth | 30 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 400 g |
| Package depth | 30 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
CoreParts IA2T2I253 internal hard driv...
£105.28
|
Popular
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£138.88
|
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£138.88
|
Bestseller
DELL 300GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£137.76
|
DELL 300GB SAS 15000rpm internal hard...
£98.56
|
Recommended
DELL 600GB 3.5" SAS internal hard...
£140.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IA2T2I253
|
529FG
|
7J9RN
|
H8DVC
|
F617N
|
W347K
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
































































