DELL-500SATA/5-F25
HDD 500GB 2.5in SATA 5400RPM in Hot Swap Caddy
  • Does not invalidate OEM warranty
  • 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
  • Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
More Information
Component for PC
SKU DELL-500SATA/5-F25
EAN 5056006120131
Manufacturer Origin Storage
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Origin Storage Ltd manufactures a full range of Matched Hard Drive & Solid State Solutions for most major branded Servers, laptops and desktops, such as Dell, HP, Toshiba, and Lenovo. All of our Matched Drive Solutions come with up to 5 years advanced replacement warranty and also come with free pre and post sales technical support. We can supply replacements or upgrades in form factors of 2.5" or 3.5" with either SATA or SAS interfaces, available in a range of capacities and spin speeds. All our Matched Drive Solutions are just that, matched to the system you have for 100% compatibility, right first time, every time!
Hard drive
Component forPC
HDD interface transfer rate6 Gbit/s
RefurbishedNo
Access time5.56 ms
Average latency5.56 ms
Track to track seek time2 ms
Bytes per sector512
HDD number of heads2
Hot-swapNo
HDD speed5400 RPM
HDD size2.5"
HDD capacity500 GB
Compatible productsOptiplex 3040/5040/7040 MT, Inspiron 3650
Features
TypeHDD
RefurbishedNo
InterfaceSerial ATA
Access time5.56 ms
Average latency5.56 ms
Track to track seek time2 ms
Bytes per sector512
HDD number of heads2
Hot-swapNo
HDD speed5400 RPM
HDD size2.5"
HDD capacity500 GB
Storage drive buffer size8 MB
HDD number of cylinders231312
Power
Power consumption (standby)0.18 W
Power consumption (write)1.5 W
Power consumption (read)1.5 W
Power consumption (idle)0.55 W
Start-up current4.5 A
Operating voltage5 V
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 55 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Operating vibration1 G
Operating shock225 G
Non-operating vibration5 G
Non-operating shock900 G
Technical details
Harmonized System (HS) code84717050
Compliance certificatesRoHS
InterfaceSerial ATA
Packaging content
Storage drive adapter includedNo
Storage drive caddy includedYes
Weight & dimensions
Width69.8 mm
Weight320 g
Height7 mm
Depth100 mm
Packaging data
Logistics data
Other features
Compliance certificatesRoHS
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Origin Storage HDD 500GB 2.5in SATA 5400RPM in Hot Swap Caddy Origin Storage HDD 500GB 2.5in SATA 54...
DELL 2TB SAS 7200rpm internal hard drive 3.5"
Bestseller
DELL 2TB SAS 7200rpm internal hard dri...
DELL 67TMT internal hard drive 2 TB 7200 RPM 3.5" SAS
Hot Product
DELL 67TMT internal hard drive 2 TB 72...
DELL 829T8 internal hard drive 2 TB 7200 RPM 3.5" SAS DELL 829T8 internal hard drive 2 TB 72...
DELL 1D9NN internal hard drive 2 TB 7200 RPM 3.5" SAS DELL 1D9NN internal hard drive 2 TB 72...
DELL 37MGT internal hard drive 2 TB 7200 RPM 3.5" NL-SAS DELL 37MGT internal hard drive 2 TB 72...