Be the first to review this product
HPE 450GB hot-plug dual-port SAS HDD internal hard drive 10000 RPM 2.5"
In stock
SKU
581310-001
450GB hot-plug dual-port SAS hard disk drive - 10,000 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 2.5-inch small form factor (SFF), Enterprise
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 581310-001 |
| EAN | 5711045343254 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 450GB hot-plug dual-port SAS HDD i...
£170.24
|
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£218.46
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£237.44
|
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£218.46
|
Origin Storage HDD 2TB 3.5in NearLine...
£218.46
|
Hot Product
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£203.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
581310-001
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
00Y2430
|
DELL-1000NLSA/7-S11
|
DELL-2000NLSA/7-S11
|
DELL-3000NLS/7-S11
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
IBM
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|






















































































































































































