Be the first to review this product
HPE 600GB SAS internal hard drive 10000 RPM 2.5"
In stock
SKU
730702-001
600GB SAS hard disk drive (HDD)
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | 730702-001 |
| EAN | 5711045958977 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
600GB SAS hard disk drive (HDD) - 6 Gb/s interface, 10,000 RPM, 2.5-inch large form factor (SFF) - For use with MSA, NEBS certified
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | MSA 1040 SAN Storage, MSA 2040 SAN Storage |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | MSA 1040 SAN Storage, MSA 2040 SAN Storage |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | MSA 1040 SAN Storage, MSA 2040 SAN Storage |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 600GB SAS internal hard drive 1000...
£169.12
|
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£218.46
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£237.44
|
Bestseller
DELL 300GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£135.96
|
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£218.46
|
Origin Storage HDD 2TB 3.5in NearLine...
£218.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
730702-001
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
00Y2430
|
H8DVC
|
DELL-1000NLSA/7-S11
|
DELL-2000NLSA/7-S11
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
IBM
|
DELL
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|

































































































































































































