Be the first to review this product
HPE 581286-B21 internal hard drive 600 GB 10000 RPM 2.5" SAS
In stock
SKU
581286-B21
HP 600GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch), 0.725 kg
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 581286-B21 |
| EAN | 4948382674777 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Full stroke seek time | 8 ms |
| Track to track seek time | 0.4 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 8 ms |
| Track to track seek time | 0.4 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Average seek time | 4 ms |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Product colour | Black |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78.7 mm |
| Weight | 725 g |
| Height | 16 mm |
| Depth | 138.4 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 581286-B21 internal hard drive 600...
£168.00
|
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£218.46
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£237.44
|
Bestseller
DELL 300GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£135.77
|
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£218.46
|
Origin Storage HDD 2TB 3.5in NearLine...
£218.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
581286-B21
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
00Y2430
|
H8DVC
|
DELL-1000NLSA/7-S11
|
DELL-2000NLSA/7-S11
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
IBM
|
DELL
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|

























































































































































































