Be the first to review this product
HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
In stock
SKU
872491-K21
4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 872491-K21 |
| EAN | 5715063683613 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Bytes per sector | 512n |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 4 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512n |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 4 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 12.7 cm (5") |
| Height (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Depth (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 127 mm |
| Weight | 820 g |
| Height | 219.2 mm |
| Depth | 254 mm |
| Weight (imperial) | 0.816 kg (1.8 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 127 x 254 x 219.2 mm (5 x 10 x 8.63") |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 12.7 cm (5") |
| Height (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Depth (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Weight (imperial) | 0.816 kg (1.8 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 127 x 254 x 219.2 mm (5 x 10 x 8.63") |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
£236.32
|
Hot Product
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£285.92
|
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£220.64
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£197.12
|
Recommended
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
Origin Storage HDD 2TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
872491-K21
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
ACLK
|
00Y2430
|
DELL-1000NLSA/7-S11
|
DELL-2000NLSA/7-S11
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
IBM
|
IBM
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|






















































































































































































































