Be the first to review this product
HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF RW 1-year Warranty Multi Vendor HDD
| SKU | 801888-B21 |
|---|---|
| EAN | 0889296078845 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HPE Hard Drives Deliver High Performance and Reliability Across HPE Server and Storage Platforms
HPE Hard Disk Drives (HDDs) are enterprise-class drives for demanding 24x7 data center environments.
HPE HDDs are validated and tested with on-going quality monitoring throughout their lifecycle.
Enhance Total Server Storage Capacity for Business Critical Workloads with HPE HDDs
HPE offers the highest-capacity 26 TB hard drives that are ideal for digital content, bulk storage, cloud, and web environments.
HPE Business Critical Hard Drives offer high capacity for economic bulk storage.
HPE HDDs are Engineered to Deliver High Capacity, Performance, Reliability, and Data Security
HPE HDDs are engineered to maximize total server storage capacity within data center environments.
HPE HDDs help prevent unauthorized access to your data with Digitally Signed Firmware.
HPE HDDs help simplify the cost and complexity of re-purposing or disposing of drives while protecting data with Instant Secure Erase (ISE) technology.
Simplify HDD planning and standardize HDDs across HPE server and storage solutions.
Common HPE HDD carriers offer consistency and compatibility across HPE server and storage platforms.
What is new supporting point:
Introducing the market-leading 26 TB SAS/SATA HDD, offering the highest capacity for more petabytes per rack.
Introducing 10 TB air-filled SAS/SATA HDD which provides lower price per GB in the same capacity, replacing the old Helium-filled 10 TB.
Offering more capacities in Basic Carrier (BC) to support the latest platforms.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512n |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512n |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 10.6 cm (4.16") |
| Height (imperial) | 2.95 cm (1.16") |
| Depth (imperial) | 14.7 cm (5.79") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 26.1 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 146 mm |
| Depth | 101.6 mm |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 105.7 x 147.1 x 29.5 mm (4.16 x 5.79 x 1.16") |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 10.6 cm (4.16") |
| Height (imperial) | 2.95 cm (1.16") |
| Depth (imperial) | 14.7 cm (5.79") |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 105.7 x 147.1 x 29.5 mm (4.16 x 5.79 x 1.16") |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
You may also be interested in
| Product |
New
HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
£197.12
|
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£285.92
|
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
Popular
Origin Storage HDD 2TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
Hot Product
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£203.75
|
Bestseller
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£232.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
801888-B21
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
DELL-1000NLSA/7-S11
|
DELL-2000NLSA/7-S11
|
DELL-3000NLS/7-S11
|
ST4000NM0033
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Seagate
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|



























































































































































































































