Be the first to review this product
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS internal hard drive 10000 RPM 2.5"
In stock
SKU
653955-001
300GB hot-plug dual-port SAS hard disk drive
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 653955-001 |
| EAN | 5711045569371 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
300GB hot-plug dual-port SAS hard disk drive - 6Gb/sec transfer rate, 10,000 RPM, 2.5-inch small form factor (SFF), Enterprise, SmartDrive Carrier (SC) - Not for use in MSA products - For use with Gen8/Gen9 or newer
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS inter...
£165.76
|
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£238.56
|
Hot Product
DELL 300GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£135.41
|
Recommended
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£203.75
|
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£231.95
|
Popular
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£232.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653955-001
|
00Y2430
|
H8DVC
|
DELL-3000NLS/7-S11
|
DELL-3000NLSA/7-S11
|
ST4000NM0033
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
DELL
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Seagate
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
NL-SATA
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|












































































































































































