Be the first to review this product
HPE 759212-B21 internal hard drive 600 GB 15000 RPM 2.5" SAS
In stock
SKU
759212-B21
HP 600GB 12G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 759212-B21 |
| EAN | 0888182552124 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
High reliability for Mission Critical applications.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
High reliability for Mission Critical applications.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Average seek time | 2.9 ms |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 759212-B21 internal hard drive 600...
£189.28
|
Hot Product
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£218.46
|
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£265.44
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£237.44
|
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£218.46
|
Recommended
Origin Storage HDD 2TB 3.5in NearLine...
£218.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
759212-B21
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
ACLK
|
00Y2430
|
DELL-1000NLSA/7-S11
|
DELL-2000NLSA/7-S11
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
IBM
|
IBM
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




















































































































































































































