Be the first to review this product
HPE 900GB SAS, 10K internal hard drive 10000 RPM 2.5"
In stock
SKU
619291-B21
HP 900GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 619291-B21 |
| EAN | 4948382736642 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP 6Gb/sec SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
• High reliability for Mission Critical applications
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
• High reliability for Mission Critical applications
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 177.8 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 117.6 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 900GB SAS, 10K internal hard drive...
£219.52
|
Hot Product
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£285.92
|
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£221.76
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£198.24
|
Recommended
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
Origin Storage HDD 2TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
619291-B21
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
ACLK
|
00Y2430
|
DELL-1000NLSA/7-S11
|
DELL-2000NLSA/7-S11
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
IBM
|
IBM
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|

























































































































































































































































