Be the first to review this product
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS HDD internal hard drive 15000 RPM 2.5"
In stock
SKU
627195-001
300GB hot-plug dual-port SAS hard disk drive - 15,000 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 2.5-inch small form factor (SFF), Enterprise
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 627195-001 |
| EAN | 5711045341922 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 16 mm |
| Depth | 138.4 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS HDD i...
£178.08
|
Hot Product
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£203.75
|
Popular
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£232.79
|
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£188.91
|
Recommended
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£233.71
|
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£204.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
627195-001
|
DELL-3000NLS/7-S11
|
ST4000NM0033
|
DELL-1000NLS/7-BWC
|
CPQ-3000NLS/7-S8
|
DELL-1000NLS/7-S11
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
Seagate
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
N/A
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
NL-SAS
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




















































































































































































































