Be the first to review this product
HPE 600GB 6G SAS 10K SFF internal hard drive 10000 RPM 2.5"
In stock
SKU
C8S58A
MSA 600GB 6G SAS 10K SFF (2.5-inch) Dual Port Ent 3yr Warranty Hard Drive
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | C8S58A |
| EAN | 4514953621855 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SAS Enterprise 10K rpm and 15K rpm hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HP SAS enterprise hard drives come in both 2.5in (SFF) and 3.5in (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
HPE 600GB 6G SAS 10K SFF internal hard...
£169.12
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£238.56
|
Bestseller
DELL 300GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£135.41
|
Recommended
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£203.75
|
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£231.95
|
Hot Product
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£232.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C8S58A
|
00Y2430
|
H8DVC
|
DELL-3000NLS/7-S11
|
DELL-3000NLSA/7-S11
|
ST4000NM0033
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
DELL
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Seagate
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
NL-SATA
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|















































































































































































