Be the first to review this product
HPE 300GB, 6G, SAS, 15K, LFF, 3.5-inch internal hard drive 15000 RPM 3.5"
In stock
SKU
516814-B21
300GB 6G SAS 15K LFF (3.5-inch) Dual Port Enterprise
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 516814-B21 |
| EAN | 0884420695646 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| USB powered | No |
| Hot-swap | Yes |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110.7 mm |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 188.7 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| USB powered | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 300GB, 6G, SAS, 15K, LFF, 3.5-inch...
£259.84
|
Hot Product
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£285.92
|
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£220.64
|
Recommended
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
Origin Storage HDD 2TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
Bestseller
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£233.21
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
516814-B21
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
ACLK
|
DELL-1000NLSA/7-S11
|
DELL-2000NLSA/7-S11
|
ST4000NM0033
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
IBM
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Seagate
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|





























































































































































































