ST12000VN0008
NAS HDD 12TB IronWolf, 7200rpm, 6Gb/s, SATA 256MB, 3.5''
More Information
Component for NAS
SKU ST12000VN0008
EAN 8719706004350
Manufacturer Seagate
Availability In Stock
Product Family NAS HDD
PDF URLs View PDF
View PDF
The Best Comes From Within
Seagate has dominated the data storage industry for 40 years.
Be Tough. Be Ready.
For everything NAS, there’s IronWolf and IronWolf Pro — always on, always working.
Drive Health and Data Recovery
Built for Work. Built for Performance.
Support Your Business
A small business needs data that can thrive.
Be Creative. Keep Growing.
Hard drive
Component forNAS
HDD sustained transfer rate210 MiB/s
HDD interface transfer rate6 Gbit/s
Workload rate limit180 TB/year
Mean time between failures (MTBF)1000000 h
Start/stop cycles600000
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity12 TB
Features
TypeHDD
Workload rate limit180 TB/year
InterfaceSerial ATA III
Start/stop cycles600000
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity12 TB
Storage drive buffer size256 MB
Power
Power consumption (typical)7.8 W
Power consumption (standby)0.8 W
Power consumption (idle)5 W
Start-up current1.8 A
Operating voltage5 / 12 V
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Non-operating altitude-304.8 - 12192 m
Operating shock70 G
Non-operating shock250 G
Technical details
Doesn't containHalogen
Harmonized System (HS) code84717050
InterfaceSerial ATA III
Layers per pallet8 pc(s)
Weight & dimensions
Width101.8 mm
Weight690 g
Height26.1 mm
Depth147 mm
Logistics data
Products per pallet40 pc(s)
Quantity per box20 pc(s)
Layers per pallet8 pc(s)
Packaging data
Products per pallet40 pc(s)
Quantity per box20 pc(s)
Other features
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Seagate NAS HDD IronWolf internal hard drive 12 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III
Bestseller
Seagate NAS HDD IronWolf internal hard...
DELL 43N12 internal hard drive 1.8 TB 10000 RPM 2.5" SAS DELL 43N12 internal hard drive 1.8 TB...
DELL RF9T8 internal hard drive 1.8 TB 10000 RPM 2.5" SAS DELL RF9T8 internal hard drive 1.8 TB...