Be the first to review this product
Western Digital Red Pro internal hard drive 10 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA III
In stock
SKU
WD103KFBX
Purple Pro Smart Video Hard Drive - 10TB
| Component for | NAS |
|---|---|
| SKU | WD103KFBX |
| EAN | 0718037877310 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Red Pro |
Enterprise-class hard drives engineered to deliver high performance and reliability to commercial and enterprise NAS environments.
Designed specifically with medium or large scale business customers in mind, WD Red™ Pro drives are available for up to 24-bay NAS systems. Engineered to handle high-intensity workloads1 in 24x7 environments, WD Red™ Pro is ideal for archiving and sharing, as well as RAID array rebuilding on extended operating systems such as ZFS or other file systems. These drives add value to your business by enabling your employees to quickly share their files and back-up folders reliably in your NAS solution.
Designed specifically with medium or large scale business customers in mind, WD Red™ Pro drives are available for up to 24-bay NAS systems. Engineered to handle high-intensity workloads1 in 24x7 environments, WD Red™ Pro is ideal for archiving and sharing, as well as RAID array rebuilding on extended operating systems such as ZFS or other file systems. These drives add value to your business by enabling your employees to quickly share their files and back-up folders reliably in your NAS solution.
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| Hard drive | |
| Component for | NAS |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 267 MB/s |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 267 MB/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital Red Pro internal hard...
£323.56
|
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£285.92
|
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
Origin Storage HDD 2TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
Hot Product
Origin Storage HDD 1TB 3.5in Non-Hotpl...
£280.77
|
Popular
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£287.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WD103KFBX
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
DELL-1000NLSA/7-S11
|
DELL-2000NLSA/7-S11
|
DELL-1000NLSA/7-BWC
|
CPQ-1000NLSA/7-S8
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
NAS
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|
Server/workstation
|




















































































































