Be the first to review this product
HPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Helium 512e Multi Vendor HDD
In stock
SKU
881779-B21
12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Helium 512e Multi Vendor HDD
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 881779-B21 |
| EAN | 0190017218991 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26.8 mm |
| Height | 170 mm |
| Depth | 105.8 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2...
£349.44
|
Origin Storage HDD 4TB 3.5in NearLine...
£281.06
|
Popular
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£281.06
|
Hot Product
Origin Storage HDD 6TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
Origin Storage HDD 6TB 3.5in NearLine...
£286.07
|
Recommended
Origin Storage HDD 8TB 3.5in NearLine...
£420.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
881779-B21
|
CPQ-4000NLSA/7-S9
|
CPQ-3000NLSA/7-S9
|
DELL-6000NLS/7-S11
|
DELL-6000NLS/7-S17
|
DELL-8000NLSA/7-S11
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
N/A
|
NL-SATA
|
NL-SATA
|
N/A
|
N/A
|
NL-SATA
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|

















































































































