Synology HAS5300-12T internal hard drive 12 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" SAS
In stock
SKU
HAS5300-12T
12 TB, 3.5", SAS 12 Gb/s, 512e, 7,200 rpm, 256 MiB, 242 MiB/s, 2.5 million hours, 12 V (± 10%) / 5 V (+10/-7%), 4.36 W, 7.80 W, 686 m/s2, 2,450 m/s2, 5% to 90% R.H.
More Information
Component for Server/workstation
SKU HAS5300-12T
EAN 4711174724178
Manufacturer Synology
Availability In Stock
Engineered for top performance and reliability in Synology systems
Enterprise-ready
Back to peak performance faster
Validation
Simplified maintenance
Dependable
Certificates
CertificationCE, EAC, BSMI, RCM, KC, ICES, UKCA, TUV, UL, RoHS
Hard drive
HDD sustained transfer rate242 MiB/s
HDD interface transfer rate12 Gbit/s
Workload rate limit550 TB/year
HDD average transfer rate274 MB/s
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity12 TB
Features
TypeHDD
Workload rate limit550 TB/year
InterfaceSAS
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity12 TB
Storage drive buffer size256 MB
Mean time to failure (MTTF)2500000 h
Power
Power consumption (write)7.8 W
Power consumption (read)7.8 W
Power consumption (idle)4.36 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Operating altitude-305 - 3048 m
Non-operating altitude-305 - 12192 m
Operating vibration0.75 G
Operating shock70 G
Non-operating vibration3 G
Non-operating shock250 G
Technical details
Quantity per pack1 pc(s)
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code84717050
Compliance certificatesRoHS
InterfaceSAS
Sustainability
Sustainability complianceYes
Weight & dimensions
Width101.8 mm
Weight720 g
Height26.1 mm
Depth147 mm
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
Other features
Compliance certificatesRoHS
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Synology HAS5300-12T internal hard drive 12 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" SAS Synology HAS5300-12T internal hard dri...