ST12000VE001
AI-Optimised Surveillance Hard Drive, 3.5", 12 TB, 256 Mb, 250 MB/s, SATA III, 550 TB/yr
More Information
Component for Surveillance system
SKU ST12000VE001
EAN 8719706029377
Manufacturer Seagate
Availability In Stock
Product Family SkyHawk AI
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Market Leader in Surveillance Storage
We crafted SkyHawk™ AI 18 TB surveillance hard drives to help you achieve your goals.
See More. Store More.
Designed for AI Surveillance
We’ve made the right drive for your unique surveillance challenges.
- Supports up to 64 HD cameras and 32 additional AI streams
- Now offering capacities up to 18 TB
- Delivers zero dropped frames with ImagePerfect AI
- Enterprise-class workload rates at 550TB/yr for high reliability
Smart Surveillance
Manage Drive Health
Protect Your Drive
Hard drive
HDD interface transfer rate6 Gbit/s
Workload rate limit550 TB/year
HDD average transfer rate250 MB/s
Mean time between failures (MTBF)2000000 h
Start/stop cycles300000
SMART technologyYes
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity12 TB
Features
TypeHDD
Workload rate limit550 TB/year
InterfaceSerial ATA III
Start/stop cycles300000
SMART technologyYes
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity12 TB
Storage drive buffer size256 MB
Power
Power consumption (typical)6.9 W
Power consumption (standby)1.2 W
Power consumption (idle)1.9 W
Start-up current1.8 A
Operating voltage5 / 12 V
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 70 °C
Technical details
Harmonized System (HS) code84717050
InterfaceSerial ATA III
Weight & dimensions
Width101.8 mm
Weight690 g
Height26.1 mm
Depth147 mm
Logistics data
Other features
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Seagate SkyHawk AI internal hard drive 12 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III Seagate SkyHawk AI internal hard drive...
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3.5" SAS
Hot Product
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3.5" SAS HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
HPE 793773-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3.5" SAS HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...