Synology HAS5310-12T internal hard drive 12 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" SAS3
In stock
SKU
HAS5310-12T
12TB, 3.5", SAS 12Gb/s, 512e, 7200 rpm, 281 MB/s
  • Up to 281 MB/s sustained data transfer
  • Up to 19% faster drive repair in Synology NAS
  • Rated for 2.5 million hours MTBF
  • One-click drive firmware updates through DSM
More Information
SKU HAS5310-12T
EAN 4711174726110
Manufacturer Synology
Availability In Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
Engineered for top performance and reliability in Synology systems
Enterprise-ready
Back to peak performance faster
Storage that stands the test of time
Hard drives designed for Synology
Validation
Dependable
One-click firmware upgrades
Faster issue diagnostics and resolution
Hard drive
Component forServer
HDD sustained transfer rate281 MiB/s
HDD interface transfer rate12 Gbit/s
Workload rate limit550 TB/year
Mean time between failures (MTBF)2500000 h
Hot-swapNo
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity12 TB
Features
TypeHDD
Component forServer
Workload rate limit550 TB/year
InterfaceSAS3
Hot-swapNo
HDD speed7200 RPM
HDD size3.5"
HDD capacity12 TB
Storage drive buffer size512 MB
Power
Power consumption (typical)7.95 W
Power consumption (idle)3.76 W
Operating voltage5 / 12 V
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 60 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Operating altitude-304.8 - 3048 m
Non-operating altitude-304.8 - 12192 m
Technical details
Quantity per pack1 pc(s)
Warranty period5 year(s)
Compliance certificatesBSMI, CE, EAC, ICES, KC, RCM, RoHS, UKCA, UL
InterfaceSAS3
Certificates
Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) complianceYes
Certification
Weight & dimensions
Width101.8 mm
Weight690 g
Height26.1 mm
Depth147 mm
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Other features
Warranty period5 year(s)
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Synology HAS5310-12T internal hard drive 12 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" SAS3
Bestseller
Synology HAS5310-12T internal hard dri...
HPE 793695-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA III HPE 793695-B21 internal hard drive 8 T...
HPE 826553-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA III HPE 826553-001 internal hard drive 8 T...
HPE 10TB 3.5" SATA III internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA III HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...