Be the first to review this product
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
In stock
SKU
819203-K21
8TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 819203-K21 |
| EAN | 0190017446721 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512e |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Hot-swap | Yes |
| Height (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Depth (imperial) | 22.9 cm (9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 219.2 x 228.6 x 146.1 mm (8.63 x 9 x 5.75") |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Height (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Depth (imperial) | 22.9 cm (9") |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 219.2 x 228.6 x 146.1 mm (8.63 x 9 x 5.75") |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
£294.56
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£265.44
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£237.44
|
IBM 600GB 2.5" 10k 6Gb SAS intern...
£244.16
|
Bestseller
Origin Storage HDD 900GB 2.5in SAS 100...
£257.26
|
Hot Product
Origin Storage HDD 900GB 2.5in SAS 100...
£258.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
819203-K21
|
ACLK
|
00Y2430
|
00Y2503
|
DELL-900SAS/10-S12
|
CPQ-900SAS/10-S6
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 750 GB
|
≈ 750 GB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|


































































































































