Be the first to review this product
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3.5" SAS
In stock
SKU
793703-B21
8 TB, SAS 12 Gb/s, 3.5", 7200 RPM, HDD
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 793703-B21 |
| EAN | 0888793749388 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HP SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HP Smart Carrier, HP Standard Hot Plug Carrier and HP Non-hot Plug Carrier.
HP SAS Hard Drives are available in a 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
HP SAS Hard Drives are available in a 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 146.1 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 219.2 mm |
| Depth | 254 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£350.56
|
Origin Storage HDD 4TB 3.5in NearLine...
£281.06
|
Popular
Origin Storage HDD 3TB 3.5in NearLine...
£281.06
|
Hot Product
Origin Storage HDD 6TB 3.5in NearLine...
£285.92
|
Origin Storage HDD 6TB 3.5in NearLine...
£286.07
|
Recommended
Origin Storage HDD 8TB 3.5in NearLine...
£420.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
793703-B21
|
CPQ-4000NLSA/7-S9
|
CPQ-3000NLSA/7-S9
|
DELL-6000NLS/7-S11
|
DELL-6000NLS/7-S17
|
DELL-8000NLSA/7-S11
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
NL-SATA
|
NL-SATA
|
N/A
|
N/A
|
NL-SATA
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|

















































































































