Be the first to review this product
HPE MSA 1.2TB SAS 12G Enterprise 10K SFF (2.5in) M2 3yr Wty HDD
In stock
SKU
R0Q55A
MSA 1.2TB SAS 12G Enterprise 10K SFF (2.5in) M2 HDD
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | R0Q55A |
| EAN | 4549821275496 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Do your servers need high-performance enterprise hard drives for both your mission-critical and I/O-intensive applications? HPE Enterprise hard drives offer the highest level of performance and reliability for your most demanding application workloads. Enterprise drives help you improve server response times, power more transactions per second, and accelerate data transfer (I/O) speeds.
What's in the box?
- HPE Enterprise - hard drive
- Hot-plug tray
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Compatible products | HPE MSA Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Compatible products | HPE MSA Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | HPE MSA Platforms, see QuickSpecs for more information |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
HPE MSA 1.2TB SAS 12G Enterprise 10K S...
£439.04
|
DELL 43N12 internal hard drive 1.8 TB...
£389.01
|
Popular
DELL RF9T8 internal hard drive 1.8 TB...
£472.64
|
Bestseller
Western Digital Red Pro internal hard...
£545.06
|
Hot Product
Origin Storage HDD 10TB 3.5in NearLine...
£448.00
|
Recommended
Origin Storage HDD 10TB 3.5in NearLine...
£447.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R0Q55A
|
43N12
|
RF9T8
|
WD2002FFSX
|
DELL-10TBNLSA/7-S17
|
DELL-10TBNLSA/7-S11
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
Western Digital
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
NL-SATA
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
N/A
|
NAS
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|













































































