DELL-2000NLSA/7-F26
HDD 2TB 3.5in NearLine SATA 7200RPM in Hot Swap Caddy
- Does not invalidate OEM warranty
- 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
- Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
| Component for | PC |
|---|---|
| SKU | DELL-2000NLSA/7-F26 |
| EAN | 5056006120360 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Origin Storage Ltd manufactures a full range of Matched Hard Drive & Solid State Solutions for most major branded Servers, laptops and desktops, such as Dell, HP, Toshiba, and Lenovo. All of our Matched Drive Solutions come with up to 5 years advanced replacement warranty and also come with free pre and post sales technical support. We can supply replacements or upgrades in form factors of 2.5" or 3.5" with either SATA or SAS interfaces, available in a range of capacities and spin speeds. All our Matched Drive Solutions are just that, matched to the system you have for 100% compatibility, right first time, every time!
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | PC |
| HDD sustained transfer rate | 175 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Refurbished | No |
| Average latency | 4.16 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD number of heads | 5 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hot-swap | No |
| Drive ready time | 20 s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Compatible products | Optiplex 3040/5040/7040 SFF |
| Features | |
| Type | HDD |
| Refurbished | No |
| Interface | NL-SATA |
| Average latency | 4.16 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD number of heads | 5 |
| Hot-swap | No |
| Drive ready time | 20 s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| HDD number of cylinders | 16383 |
| 24/7 operation | No |
| Power | |
| Power consumption (read) | 9.42 W |
| Power consumption (idle) | 5.17 W |
| Start-up current | 2.6 A |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -304.8 - 12192 m |
| Operating vibration | 0.5 G |
| Operating shock | 40 G |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Interface | NL-SATA |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Storage drive caddy included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 850 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Logistics data | |
| Other features | |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Origin Storage HDD 2TB 3.5in NearLine...
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
Popular
Bestseller
Origin Storage HDD 1TB 3.5in Non-Hotpl...
Hot Product