Be the first to review this product
CoreParts QI-HP1028ZC toner cartridge 1 pc(s) Compatible Cyan
In stock
SKU
QI-HP1028ZC
Toner Cyan CF361X, 9500 pages, f/ HP Nordic Swan HP Color LaserJet Enterprise M553 (508X) High Yield Series
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 36 month Warranty
| Printing colours | Cyan |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Type | Compatible |
| SKU | QI-HP1028ZC |
| EAN | 5704174132721 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Be environmentally responsible
CoreParts cartridges are remanufactured. When a cartridge is remanufactured, it is reused. Reuse is the highest form of environmental responsibility. With CoreParts toner cartridges you do your part to keep non-biodegradable products out of landfill.
Real cost savings over the OEM equivalent
Technology and automation, high quality components and dedication to excellence make CoreParts toner cartridges the clear alternative to the OEM.
Achieve the same quality and page yield performance as the OEM, but with a considerable saving in cost per page by switching to CoreParts.
Remanufactured cartridges: Guaranteed to fit your printer
Remanufactured cartridges have been recycled and reprocessed from an original equipment manufacturer (OEM) empty core.
Each of the cartridges are rigorously tested throughout the production process including print testing in order to ensure exceptional performance, quality and productivity.
CoreParts supply cartridges that are compatible with all the leading brands:
- Epson
- HP
- IBM
- Samsung
- Xerox
- Konica Minolta
- Brother
- Canon
- Dell
- Kyocera
- Lexmark
- OKI
- Panasonic
- Ricoh
- OCÉ
CoreParts cartridges are remanufactured. When a cartridge is remanufactured, it is reused. Reuse is the highest form of environmental responsibility. With CoreParts toner cartridges you do your part to keep non-biodegradable products out of landfill.
Real cost savings over the OEM equivalent
Technology and automation, high quality components and dedication to excellence make CoreParts toner cartridges the clear alternative to the OEM.
Achieve the same quality and page yield performance as the OEM, but with a considerable saving in cost per page by switching to CoreParts.
Remanufactured cartridges: Guaranteed to fit your printer
Remanufactured cartridges have been recycled and reprocessed from an original equipment manufacturer (OEM) empty core.
Each of the cartridges are rigorously tested throughout the production process including print testing in order to ensure exceptional performance, quality and productivity.
CoreParts supply cartridges that are compatible with all the leading brands:
- Epson
- HP
- IBM
- Samsung
- Xerox
- Konica Minolta
- Brother
- Canon
- Dell
- Kyocera
- Lexmark
- OKI
- Panasonic
- Ricoh
- OCÉ
| Features | |
|---|---|
| Type | Compatible |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Colour toner page yield | 9500 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF361X |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Cyan |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Depth | 385 mm |
| Height | 235 mm |
| Package depth | 176 mm |
| Package weight | 1.36 kg |
| Weight | 970 g |
| Package width | 347 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 166 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Cyan |
| Packaging data | |
| Package depth | 176 mm |
| Package weight | 1.36 kg |
| Package width | 347 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 166 mm |
| Technical details | |
| Type | Compatible |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF361X |
| Package type | Box |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
CoreParts QI-HP1028ZC toner cartridge...
£88.50
|
Bestseller
Ricoh 841817 Toner black, 29.5K pages...
£87.40
|
Popular
Ricoh 841818 Toner yellow, 18K pages f...
£115.00
|
New
HP Q6511X/11X Toner cartridge black, 1...
£86.90
|
Hot Product
HP C9720A/641A Toner cartridge black,...
£81.40
|
Recommended
HP Q1338A/38A Toner cartridge black, 1...
£94.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QI-HP1028ZC
|
841817
|
841818
|
Q6511X
|
C9720A
|
Q1338A
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Ricoh
|
Ricoh
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Type |
Compatible
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Cyan
|
Black
|
Yellow
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
Ricoh
|
Ricoh
|
HP
|
HP
|
HP
|




































































































































































































