Be the first to review this product
Crosscall 1303389999559 mobile phone screen/back protector Clear screen protector 1 pc(s)
In stock
SKU
1303389999559
Crosscall 1303389999559, Crosscall, Core-M6, Impact resistant, Scratch resistant, Transparent, 1 pc(s)
| SKU | 1303389999559 |
|---|---|
| EAN | 3700764738559 |
| Manufacturer | CROSSCALL |
| Availability | In Stock |
Crosscall 1303389999559. Brand compatibility: Crosscall, Compatibility: Core-M6, Protection features: Impact resistant, Scratch resistant. Material: Tempered glass, Glass-ceramic, Silicone, Thermoplastic polyurethane (TPU), Product colour: Transparent. Quantity per pack: 1 pc(s)
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Light transmission | 92% |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Brand compatibility | Crosscall |
| Compatibility | Core-M6 |
| Material | Tempered glass, Glass-ceramic, Silicone, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Transparent |
| Maximum screen size | 15.2 cm (5.99") |
| Features | |
| Protector type | Clear screen protector |
| Maximum screen size | 15.2 cm (5.99") |
| Hardness | 9H |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Light transmission | 92% |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Brand compatibility | Crosscall |
| Compatibility | Core-M6 |
| Material | Tempered glass, Glass-ceramic, Silicone, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Transparent |
| Performance | |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Material | Tempered glass, Glass-ceramic, Silicone, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Transparent |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 1 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Thickness | 1 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Crosscall 1303389999559 mobile phone s...
£12.47
|
Popular
Belkin F8W882EC mobile phone screen/ba...
£15.60
|
Hot Product
dbramante1928 Bulk - eco-shield - iPho...
£14.78
|
New
dbramante1928 Bulk - eco-shield - iPho...
£14.78
|
dbramante1928 ECO-SHIELD Clear screen...
£13.33
|
Bestseller
Belkin ScreenForce Clear screen protec...
£16.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1303389999559
|
F8W882EC
|
ES61CL004236
|
ES67CL004237
|
ES14CL001957
|
OVA136ZZ
|
| Manufacturer |
CROSSCALL
|
Belkin
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Belkin
|
| Brand compatibility |
Crosscall
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Apple (brand)
|



























