Be the first to review this product
dbramante1928 Greenland - Google Pixel 10a - Night Black
In stock
SKU
GLGPBL006936
Greenland - Google Pixel 10a - Night Black
- Guided by WWF, dbramante1928 is becoming a Climate Positive Company
| SKU | GLGPBL006936 |
|---|---|
| EAN | 5711428069368 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Greenland is an impact protective case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Greenland offers complete protection of your phone.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 10a |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Dust resistant, Impact resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 10a |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Dust resistant, Impact resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76 mm |
| Height | 157 mm |
| Depth | 10 mm |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
dbramante1928 Greenland - Google Pixel...
£6.37
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£8.96
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£7.70
|
Popular
Mobilis 057005 mobile phone case 11.9...
£6.50
|
New
Tech21 EvoLite for Galaxy A02s - Clear
£8.14
|
Recommended
Tech21 Evo Lite mobile phone case 16.3...
£8.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLGPBL006936
|
77-81039
|
77-65078
|
057005
|
T21-9235
|
T21-9237
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
| Material |
Plastic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Google
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
















































































































