LY61GTBL1180
Lynge - iPhone 12/12 Pro 6.1" - Black
- Guided by WWF, dbramante1928 is becoming a Climate Positive Company
- Handcrafted from full-grain sustainable leather
- The wallet features 3 credit card slots plus a note section
- Custom-fit, impact protective wallet with 'snap-in place' all-around leather detachable cradle
- Compatible with wireless charging in case
- In wallet RFID protection
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Leather |
| Product colour | Black |
| SKU | LY61GTBL1180 |
| EAN | 5711428011800 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Leather |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Wallet case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Country of origin | India |
| Product colour | Black |
| Compatibility | iPhone 12/12 Pro |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Wallet case |
| Country of origin | India |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82 mm |
| Height | 155 mm |
| Depth | 21 mm |
| Weight | 99 g |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 167 g |
| Packaging data | |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 167 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |