LY67GTBL1319
Lynge - iPhone 13 Max Pro Max - Black
- dbramante1928 is guided by WWF towards nature and Climate Positive
- Handcrafted from sustainably sourced pebbled full-grain leather. 100% CO2-neutral production
- RFID blocking wallet with 3 top loading credit card slots plus a note section
- Slim custom-fit impact protective wallet with 'snap-in place' detachable leather cradle
- Compatible with wireless charging in case
- FSC certified Packaging
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Leather |
| Product colour | Black |
| SKU | LY67GTBL1319 |
| EAN | 5711428013194 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
• Handcrafted from sustainably sourced full-grain leather.
• Impact protective wallet
• Flip wallet case with detachable leather cradle
• Compatible with wireless charging
• Features 3 credit card slots with room for 5 cards plus a note section
• Custom-fit slim design with magnetic side closure
• RFID blocking wallet to protect against e-skimming
• 100% CO2-neutral production
• Impact protective wallet
• 100% CO2-neutral production
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Leather |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Wallet case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Country of origin | India |
| Product colour | Black |
| Compatibility | iPhone 13 Pro Max |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Wallet case |
| Country of origin | India |
| Easy to apply | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88.3 mm |
| Height | 168 mm |
| Depth | 21 mm |
| Weight | 116 g |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 184 g |
| Packaging data | |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 184 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |