DP-FLED-WB120
120 mm, 1300 RPM, 26 dB(A), LED
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | DP-FLED-WB120 |
| EAN | 6933412703587 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | In Stock |
- Semi-transparent black fan housing with 4 Blue LED provides an excellent visual effect.
- Low speed (1,300 RPM) to minimize noise level.
| Performance | |
|---|---|
| Rotational speed (max) | 3100 RPM |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (high speed) | 26 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 65.16 cfm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 9 |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination colour | Blue |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 4 |
| Number of fan blades | 9 |
| Technical details | |
| Fan diameter | 12 cm |
| Illumination LED | Yes |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 7 V |
| Voltage | 10.8 - 13.2 V |
| Rated current | 0.2 A |
| Power supply | 2.4 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 25 x 120 mm |