FAN-HYTE-FA12-BB-4
FA12 Fans (4-Pack), 28.0 dBA Max, 72 CFM, ABS, 4:1 PWM Splitter Cable, 16x Fan Screws, 4-Pin PWM
- Efficient hybrid-blade design
- Quiet & reliable fluid dynamic bearings
- Extended-range PWM control
- Abrasion resistant braided sleeving
- Vibration reducing isolators
| SKU | FAN-HYTE-FA12-BB-4 |
|---|---|
| EAN | 1220000352650 |
| Manufacturer | HYTE |
| Availability | In Stock |
Aesthetic Colorways
High Performance Airflow
Hybrid fan blade design offers the best balance of performance in both airflow (72 CFM) and static pressure (1.6 mm-H2O).
Sleeved PWM Cables
Sound Damping
Built-in vibration isolators help cut down on unwanted sounds.
New 4-Pack
HYTE Flow FA12 PC fans now come in a 4-pack for maximum value and complete case coverage.
High Performance Airflow
Sleeved PWM Cables
Sound Damping
New 4-Pack
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum air pressure | 1.6 mmH2O |
| Airflow | 72 m³/h |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Fan noise level (max) | 28 dB |
| Fan static pressure | 1.6 mmH2O |
| Design | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Airflow | 72 m³/h |
| Power | |
| Fan power consumption | 1.8 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.15 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 25 x 120 mm |