Be the first to review this product
Dymo 91200/S0721510 DirectLabel-etikettes black on white 12mm x 4m for Dymo LetraTag
In stock
SKU
S0721510
DYMO LetraTag Paper Labels | Authentic | 12 mm x 4 m Roll | Black Print on White | Self-Adhesive Multipurpose Labels for LetraTag Label Makers | Made in Europe
- High quality labels that are ideal for a variety of indoor labelling tasks including file folders, office supplies, school projects and more
- Bold black-on-white printing for enhanced visual impact and clear, sharp text
- Non-glossy paper tape cuts quickly and features an easy-peel backing to attach without difficulty
- Direct thermal printing process, so there’s no need for messy, expensive ink or toner cartridges
- Authentic, high-quality DYMO labels compatible designed to work perfectly with your LetraTag label maker
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
| Colour | black white |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| SKU | S0721510 |
| EAN | 5411313912006 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Bring order to your home or workspace with DYMO LetraTag Labels. Created for use with the DYMO LetraTag label makers, the labels are packaged in a convenient easy-to-load cassette, and they feature an easy-peel backing for trouble-free application. With print technology that eliminates the need for traditional ink or toner, DYMO LetraTag Labels let you organise your items with ease.
Compatible Printers: Dymo Letratag LT 100 H, Dymo Letratag LT 100 H plus, Dymo Letratag 2000, Dymo Letratag XM, Dymo Letratag LT 100 Series, Dymo Letratag, Dymo Letratag XR, Dymo Letratag 200 B, Dymo Letratag LT 100 T, Dymo Letratag QX 50
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Brand compatibility | DYMO |
| Material | Paper |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LetraTag 100T, LetraTag 100H |
| Technical details | |
| Tape length | 4 m |
| Material | Paper |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 4 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Dymo 91200/S0721510 DirectLabel-etiket...
£4.55
|
Recommended
Dymo 91205/S0721650 DirectLabel-etiket...
£5.10
|
Popular
Dymo 91202/S0721620 DirectLabel-etiket...
£5.08
|
Hot Product
Dymo 12267/S0721530 DirectLabel-etiket...
£4.99
|
Dymo 18769/S0718850 DirectLabel-etiket...
£5.31
|
Dymo 91204/S0721640 DirectLabel-etiket...
£5.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0721510
|
S0721650
|
S0721620
|
S0721530
|
S0718850
|
S0721640
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
Black on blue
|
Black on yellow
|
Black on transparent
|
Black on white
|
Black on green
|
































