Be the first to review this product
Dymo 91202/S0721620 DirectLabel-etikettes Polyester yellow 12mm x 4m for Dymo LetraTag
In stock
SKU
S0721620
DYMO Branded LetraTag Plastic Labels | 12 mm x 4 m Roll | Black Print on Yellow | MultipurposeSelf-Adhesive Labels for LetraTag Label Makers
- BOLD BLACK-ON-YELLOW, TEAR-RESISTANT LABELS: for enhanced visual impact and clear, sharp text
- DURABLE & WIPEABLE: Plastic labels are durable and can be wiped clean
- EASY PEEL & APPLY: Labels feature a hassle-free peel design for quick and effortless application
- DESIGNED FOR LETRATAG: Made to work with DYMO LetraTag label makers for the best labelling results
- FSC-CERTIFIED & RECYCLED: LetraTag cassette housing is 80% recycled, and all tapes come in FSC-certified packaging and are BPA-free, complying with legislation
Bring order to your home or workspace with DYMO LetraTag Labels. Created for use with the DYMO LetraTag label makers, the labels are packaged in a convenient easy-to-load cassette, and they feature an easy-peel backing for trouble-free application. With print technology that eliminates the need for traditional ink or toner, DYMO LetraTag Labels let you organise your items with ease.
Compatible Printers: Dymo Letratag 2000, Dymo Letratag XM, Dymo Letratag 200 B, Dymo Letratag QX 50, Dymo Letratag LT 100 T, Dymo Letratag XR, Dymo Letratag LT 100 Series, Dymo Letratag LT 100 H plus, Dymo Letratag LT 100 H, Dymo Letratag
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Blister |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LetraTag 100T, LetraTag 100H |
| Technical details | |
| Tape length | 4 m |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 4 m |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Dymo 91202/S0721620 DirectLabel-etiket...
£5.08
|
Recommended
Dymo 91205/S0721650 DirectLabel-etiket...
£5.10
|
Hot Product
Dymo 12267/S0721530 DirectLabel-etiket...
£4.99
|
Popular
Dymo 18769/S0718850 DirectLabel-etiket...
£5.31
|
Dymo 91204/S0721640 DirectLabel-etiket...
£5.31
|
Dymo 91203/S0721630 DirectLabel-etiket...
£5.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0721620
|
S0721650
|
S0721530
|
S0718850
|
S0721640
|
S0721630
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on yellow
|
Black on blue
|
Black on transparent
|
Black on white
|
Black on green
|
Black on red
|








































