Be the first to review this product
Epson PP Matte Label Premium, Continuous Roll, 105mm x 29m
In stock
SKU
7113704
PP Matte Label Premium, Continuous Roll, 105mm x 29m
| SKU | 7113704 |
|---|---|
| EAN | 8715946739144 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
White matte inkjet coated polypropylene labels with waterborne acrylic adhesive
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Matte |
| Format | Roll |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series ColorWorks C4000 Series |
| Type | Continuous label |
| Brand compatibility | Epson |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.5 cm |
| Label height | 29 m |
| Maximum roll diameter | 9.5 cm |
| Core diameter | 4 cm |
| Technical details | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series ColorWorks C4000 Series |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | |
| Product colour | White |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson PP Matte Label Premium, Continuo...
£17.16
|
Avery White Heavy Duty Laser Labels
£16.86
|
Recommended
Dymo 99015/S0722440 DirectLabel-etiket...
£17.03
|
Popular
Avery White Heavy Duty Laser Labels
£17.74
|
Bestseller
Dymo 99014/S0722430 DirectLabel-etiket...
£14.92
|
Hot Product
Dymo 11354/S0722540 DirectLabel-etiket...
£17.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113704
|
L7060-20
|
S0722440
|
L4778-20
|
S0722430
|
S0722540
|
| Manufacturer |
Epson
|
Avery
|
DYMO
|
Avery
|
DYMO
|
DYMO
|










































