Be the first to review this product
Fairphone F6BATT-1ZW-WW1 mobile phone spare part Battery Black
In stock
SKU
F6BATT-1ZW-WW1
The Fairphone (Gen. 6) Battery, 78.07 x 68.25 x 6.32 mm, 63.35 g
| SKU | F6BATT-1ZW-WW1 |
|---|---|
| EAN | 8718819377856 |
| Manufacturer | Fairphone |
| Availability | In Stock |
Keeps your Fairphone easily going for almost two days on a single charge.
More power to you
The removable, 4415 mAh lithium-ion battery is more compact than its predecessor, yet more powerful. Go further with nearly two days of battery life —and get 50% charge in just 20 minutes. Did you know 100% of the cobalt used is covered by fair cobalt credits? Popping in a new one takes even less time. All you need to do is open the back.
More power to you
The removable, 4415 mAh lithium-ion battery is more compact than its predecessor, yet more powerful. Go further with nearly two days of battery life —and get 50% charge in just 20 minutes. Did you know 100% of the cobalt used is covered by fair cobalt credits? Popping in a new one takes even less time. All you need to do is open the back.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Fairphone |
| Compatibility | Fairphone (Gen. 6) |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 4415 mAh |
| Battery voltage | 3.91 V |
| Battery capacity | 17.26 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68.2 mm |
| Height | 6.35 mm |
| Depth | 68.2 mm |
| Weight | 63.35 g |
| Battery weight | 63.35 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Fairphone |
| Compatibility | Fairphone (Gen. 6) |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Fairphone F6BATT-1ZW-WW1 mobile phone...
£26.74
|
Bestseller
Samsung GH82-15960A mobile phone spare...
£24.24
|
Popular
CoreParts MBP1175 mobile phone spare p...
£24.00
|
CoreParts MBXSA-BA0042 mobile phone sp...
£22.80
|
CoreParts MOBX-BAT-SMG610XL mobile pho...
£24.00
|
Hot Product
CoreParts MOBX-BAT-NK225XL mobile phon...
£21.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
F6BATT-1ZW-WW1
|
GH82-15960A
|
MBP1175
|
MBXSA-BA0042
|
MOBX-BAT-SMG610XL
|
MOBX-BAT-NK225XL
|
| Manufacturer |
Fairphone
|
Samsung
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Fairphone
|
Samsung
|
N/A
|
Samsung
|
N/A
|
N/A
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|


























































