Be the first to review this product
iiyama G-MASTER GC2781HSU-B1 27" 144H computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Black
In stock
SKU
GC2781HSU-B1
Get ahead with the curved GC2781HSU-B1 featuring 144Hz refresh rate and 1ms response time

CURVED DESIGN 1500R
The 1500R curvature of the screen guarantees a realistic and comfortable viewing experience allowing you to really immerse yourself in the game.

VA PANEL TECHNOLOGY
Guaranteeing excellent contrast ratio making all the nuances between the light and dark colours clearly visible.

Black Tuner
The users can adjust the brightness and the dark shades with the Black Tuner, giving greater viewing performance in shadowed areas and helping to spot the enemy earlier.

FreeSync™ Technology
AMD FreeSync technology puts an end to choppy gameplay and broken frames with fluid, artifact-free performance at virtually any framerate.
Immerse yourself in the curve and outpace the competition. Standard flat panels can leave you feeling disconnected from the action, with motion blur and low contrast masking your targets. The G-MASTER GC2781HSU changes the game with a 1500R curved VA panel that matches the natural field of human vision, pulling you deeper into the world while offering a superior static contrast ratio for the black depth. Combined with a 144Hz refresh rate and 1ms MPRT, it eliminates ghosting and screen tearing, ensuring that every movement is fluid and every enemy is visible, even in the darkest corners of the map.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| AMD FreeSync | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 160 kHz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 8 bit |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display diagonal (metric) | 68 cm |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Power | |
| Power cable length | 1.85 m |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 17 W |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OD, HDR, FreeSync, ACR, Night Mode, Blue Light Reducer, Motion Blur Reduction, Gamma), input select, audio settings (volume, mute), store user settings (user modes), colour settings (6-axis, colour temperature, user preset, black tuner), image adjust (i-Style Colour, x-res technology, sharpness, HDMI range, direct drive mode, video mode adjust), language, setup menu (OSD horizontal position, OSD vertical position, OSD time, opening logo, power LED, DDC/CI control, USB charge), display information, reset |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 4 kg |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 610.5 mm |
| Depth (with stand) | 98.5 mm |
| Height (with stand) | 362.5 mm |
| Weight (with stand) | 4 kg |
| Package width | 693 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 439 mm |
| Package weight | 6.54 kg |
| Weight | 4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 693 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 439 mm |
| Package weight | 6.54 kg |
| USB cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.85 m |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.85 m |
| Packaging content | |
| Power cable length | 1.85 m |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.85 m |
| USB cable length | 1.5 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OD, HDR, FreeSync, ACR, Night Mode, Blue Light Reducer, Motion Blur Reduction, Gamma), input select, audio settings (volume, mute), store user settings (user modes), colour settings (6-axis, colour temperature, user preset, black tuner), image adjust (i-Style Colour, x-res technology, sharpness, HDMI range, direct drive mode, video mode adjust), language, setup menu (OSD horizontal position, OSD vertical position, OSD time, opening logo, power LED, DDC/CI control, USB charge), display information, reset |
| Weight | 4 kg |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Control panel | Power Indicator, Joystick: Power / Menu (Center), Up / Signal Select, Down, Left / i-Style Colour / Night Mode / Blue Light Reducer, Right / Volume |
| Power supply type | Internal |
| Power cable length | 1.85 m |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
iiyama G-MASTER GC2781HSU-B1 27"...
£90.85
|
Hot Product
Hannspree HP 248 PJB computer monitor...
£81.35
|
Recommended
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
£101.44
|
Popular
Philips E Line 241E1SCA/00 computer mo...
£88.12
|
ASUS VA24DQLB computer monitor 60.5 cm...
£132.16
|
Bestseller
Philips S Line 242S1AE/00 computer mon...
£123.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GC2781HSU-B1
|
HP248PJB
|
271E1SCA/00
|
241E1SCA/00
|
VA24DQLB
|
242S1AE/00
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
ASUS
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Gaming
|
Business
|
| Display technology |
N/A
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LED
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|

















































































































































































































































































