Be the first to review this product
Jabra Link Extension Cord: USB-C to USB-A
In stock
SKU
14208-16
Link Extension Cord: USB-C to USB-A
| Product type | Cable |
|---|---|
| SKU | 14208-16 |
| EAN | 5706991021356 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | In Stock |
Extension cord for Jabra corded headsets. USB-C to USB-A connection. Cord length 120 cm.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 1.2 m |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.2 m |
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 20 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Technical details | |
| Compatibility | Link |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Product type | Cable |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Link |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 2.71 kg |
| Products per master (outer) case | 96 pc(s) |
| Master (outer) case width | 167 mm |
| Master (outer) case length | 595 mm |
| Master (outer) case height | 399 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Jabra Link Extension Cord: USB-C to US...
£32.34
|
New
ROLINE USB 2.0 Cable, Type A-B 3 m
£30.80
|
Bestseller
Lindy 5m USB 3.0 Active Extension
£41.75
|
Recommended
StarTech.com 50ft (15m) Active USB 2.0...
£33.03
|
Popular
StarTech.com 65ft (20m) Active USB 2.0...
£38.09
|
StarTech.com 5m USB 2.0 Active Extensi...
£37.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
14208-16
|
11.02.8830
|
43155
|
USB2HAB50AC
|
USB2HAB65AC
|
USB2AAEXT5M
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Roline
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB B
|
USB A
|
USB B
|
USB B
|
USB A
|
| USB version |
N/A
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|


























































































