RL-KN240-B2
240mm AIO Liquid Cooler with 1.54" LCD, Black
  • Custom LCD Screen: Display real-time system temps, animated GIFs, custom images, or web integrations like Spotify and YouTube on a bright 1.54" square LCD — fully customizable through NZXT CAM software.
More Information
SKU RL-KN240-B2
EAN 5056547205199
Manufacturer NZXT
Availability In Stock
Product Family Kraken
Smart Cooling. Bold Display.
Powered by Turbine
Personalization on Display
High Pressure. Low Noise.
Streamlined Cabling
Wide Compatibility
Tool-free mounting brackets support the latest Intel® and AMD® CPU sockets.
Ready to Install
Pre-applied thermal paste for faster setup and efficient heat transfer.
Optimized Cold Plate
Split-flow design channels coolant to the hottest areas for effective cooling.
Performance
Suitable locationProcessor
Fan connector4-pin
Pulse-width modulation (PWM) supportYes
Bearing typeFluid Dynamic Bearing (FDB)
Noise level (high speed)30 dB
TypeAll-in-one liquid cooler
Fan diameter12 cm
Maximum airflow73.47 cfm
Number of fans2 fan(s)
Pump motor speed (min)1200 RPM
Pump motor speed (max)2800 RPM
Fan static pressure4.5 mmH2O
Fan speed (min)500 RPM
Fan speed (max)2000 RPM
Fan's mean time to failure (MTTF)60000 h
Design
Fan connector4-pin
Number of fans2 fan(s)
MaterialPlastic, Rubber
Product colourBlack
Cable length600 m
Radiator materialAluminum
Base plate materialCopper
Display typeTFT
Technical details
Noise level (high speed)30 dB
TypeAll-in-one liquid cooler
Fan diameter12 cm
Maximum airflow73.47 cfm
MaterialPlastic, Rubber
Cable length600 m
Ports & interfaces
Power
Fan power consumption2.16 W
Pump voltage12 V
Pump current300 mA
Fan voltage12 V
Fan current0.18 A
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Fan dimensions (W x D x H)120 x 120 x 25 mm