Techair TANZ0116v3 10-11.6" Laptop Case. Great protection for your 11.6" laptop or Chromebook.
techair TANZ0116v3 Classic essential 10 - 11.6" shoulder bag Grey
  • Foam Protection
  • Removable and adjustable shoulder strap
  • Additional pockets for accessories
  • Dual carry handles
More Information
Brand compatibility Any brand
Maximum screen size 11.6 "
Material Foam,Polyester
Case type Toploader bag
SKU TANZ0116V3
EAN 5060369673234
Manufacturer Techair
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Stay light, stay ready with this sleek toploader in a cool grey finish. With foam protection for your laptop or Chromebook (up to 11.6”), a zipped front pocket for documents and accessories, an adjustable shoulder strap, and a lifetime warranty, you’ll easily function with emotion.
Colour
Surface colorationMonochromatic
Weight & dimensions
Maximum screen size29.5 cm (11.6")
Width225 mm
Weight320 g
Notebook compartment dimensions (W x D x H)305 x 210 x 30 mm
Height330 mm
Depth50 mm
Minimum screen size25.4 cm (10")
Features
Product main colourGrey
Case typeToploader bag
Carrying handle(s)Yes
Integrated compartment(s)Yes
Number of compartments1
Linear mass density600 D
Removable shoulder strapYes
Number of front pockets1
Country of originChina
Quantity1
Protection featuresBump resistant, Impact resistant, Knock resistant
MaterialFoam, Polyester
Shoulder strapYes
Compatibility10 - 11.6" laptops
Front pocketYes
Brand compatibilityAny brand
Exterior pocketsFront pocket
Closure typeZipper
Design
Carrying handle(s)Yes
Integrated compartment(s)Yes
Number of compartments1
Linear mass density600 D
Removable shoulder strapYes
Number of front pockets1
Country of originChina
Shoulder strapYes
Front pocketYes
Technical details
Quantity1
Harmonized System (HS) code420292
Packaging content
Packaging data
Logistics data
Customs product code (TARIC)4202929890
Other features
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Techair TANZ0116v3 10-11.6" Laptop Case. Great protection for your 11.6" laptop or Chromebook. Techair TANZ0116v3 10-11.6" Lapto...
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15.6") Briefcase Black