Ubiquiti UACC-PSU-54V-1200W network switch component Power supply
In stock
SKU
UACC-PSU-54V-1200W
Hot swappable AC/DC power module, 1,200W, 54V
  • 1,200W (54V) AC-to-DC power supply
  • Included power cable
More Information
SKU UACC-PSU-54V-1200W
EAN 0810084698631
Manufacturer Ubiquiti
Availability In Stock
Features
Product typePower supply
CompatibilityECS-24-PoE, ECS-48-PoE
Product colourGrey
Colour
Product colourGrey
Technical details
Height40 mm
Compliance certificatesCE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC)
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Total power1200 W
Maximum current18.35 A
DC output voltage54.5 V
Certificates
Performance
Weight & dimensions
Weight750 g
Height40 mm
Width185 mm
Depth73.5 mm
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
HPE Networking 58x0AF 650W AC Power Supply HPE Networking 58x0AF 650W AC Power Su...
HPE Aruba Networking X372 54VDC 680W 100-240VAC Power Supply
Bestseller
HPE Aruba Networking X372 54VDC 680W 1...
HPE Aruba Networking X371 12VDC 250W 100-240VAC Power Supply
Hot Product
HPE Aruba Networking X371 12VDC 250W 1...
HPE Aruba Networking X371 12VDC 250W 100‑240VAC PS network switch component Power supply HPE Aruba Networking X371 12VDC 250W 1...